Посольство України в Румунії

Київ 17:37

Щодо розповсюдження у медіа-просторі інформації про можливі утиски румунської православної громади України внаслідок отримання Українською Православною Церквою автокефалії

25 жовтня 2018, 16:48

Протягом останнього часу у медіа-просторі активно поширюється інформація про можливі утиски румунської православної громади України внаслідок отримання Української Православної Церкви (УПЦ) автокефалії.

В іноземній пресі, в тому числі в румунській, розповсюджується фейкові матеріали з  провокаційними тезами про нібито загрози того, що процес отримання і практичної реалізації автокефалії УПЦ «супроводжуватиметься захопленням українськими націоналістами православних церковних споруд румунських парафій, які наразі відносяться до УПЦ Московського Патріархату», а також «забороною богослужіння в румунських церквах України румунською мовою». Нажаль, заяви з аналогічним підтекстом лунають останнім часом як з боку окремих лідерів румунської громади України, так і з боку румунських політиків, які, на нашу думку, не усвідомлюють високу ступень провокаційності подібних безвідповідальних заяв й закликів, а також їх можливі негативні наслідки для регіону. 

Наголошуємо на штучності подібних провокаційних ідей, а також на тому, що за їх розповсюдженням, в тому числі у середовищі румунської громади України, стоять завуальовані інтереси проросійських кіл, які зацікавлені у дестабілізації ситуації в Україні та її відносин із сусідніми державами.

У цьому зв’язку зазначаємо, що Президент України Петро Порошенко у заяві з нагоди рішення Синоду Вселенського Патріархату щодо продовження процесу надання автокефалії Українській Православній Церкві наголосив на повній готовності Української держави захищати права та інтереси всіх релігійних громад країни, а також не допускати будь-яких провокацій та екстремістських проявів на нашій території.

«Українська влада гарантує повне дотримання релігійної свободи для віруючих усіх конфесій. У нас не було, нема і не буде державної церкви. І в освячену Томосом Православну Церкву теж ніхто нікого не «запрошуватиме» силоміць. Це – питання вільного вибору для кожного віруючого.

Спільне творення незалежної церкви не може бути підставою для розбрату, для протистояння, для насильства. Ми цього точно не маємо допустити. Навпаки, це - дорога до миру, спокою, порозуміння…» –  наголосив Президент України у своїй заяві.

Результати нещодавно проведених соціологічних досліджень, зокрема Центру Разумкова, свідчать про те, що 72% населення України є віруючими, з яких 67% вважають себе православними.

Водночас, упродовж 2010-2018 років відбулися значні зміни в конфесійному самовизначенні православних громадян. Зокрема, число віруючих Української Православної Церкви Московського патріархату (УПЦ МП) скоротилося майже вдвічі –  з 24% до 13%. Натомість майже вдвічі зросла кількість віруючих Української Православної Церкви Київського патріархату (УПЦКП) – з 15% у 2010 році до 29% у 2018 році. Прихильниками Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ) вважають себе близько 0,3% населення нашої країни, що обумовлюється вузько регіональним характером цієї конфесії.

Крім того, останніми роками намітилася тенденція до суттєвого збільшення кількості (наразі близько 60%) прихильників створення Української Помісної Православної Церкви (УППЦ) та зменшується кількість тих, хто виступає за те, щоб Українська Православна Церква залишалася частиною РПЦ (наразі таку позицію підтримують лише 9% населення).

Згідно з проведеними у серпні цього року соціологічною групою «Рейтинг» опитуваннями, 52% українців підтримують думку про те, що саме УПЦ КП має право вважатися історичною правонаступницею Православної Церкви, утвердженої в Київській Русі 1030 років тому. Про УПЦ МП як правонаступницю стверджують лише 12%.

Варто також зазначити, що наразі 70% населення вважають спадкоємицею Київської Русі саме нашу країну. У той же час протилежної думки дотримуються лише 9%.

Аналогічна тенденція простежується і в довірі до окремих конфесій. Так, наразі громадяни України найбільше довіряють УПЦ КП – 38%. Натомість УПЦ МП має лише 12% довіри, що обумовлюється усвідомленням більшістю населення нашої країни залежності Московської Митрополії від РПЦ, яка відкрито підтримує агресивні дії РФ стосовно нашої держави.

Динаміка розвитку УПЦ КП також суттєво перевершує аналогічні процеси в УПЦ МП. Зокрема, упродовж 2008-2018 років кількість релігійних громад в УПЦ КП зросла на 25%, а в УПЦ МП – лише на 8%. Крім того, в УПЦ КП за цей же період значно зросла кількість священнослужителів –  на 20%, а в УПЦ МП – лише на 9%.

Таким чином, як розвиток ситуації в основних українських православних конфесіях, так і провідні тенденції в суспільній свідомості населення Української держави свідчать про актуалізацію питання стосовно надання Українському православ’ю Томосу на автокефалію.

Останні новини

Коментар МЗС щодо Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної | Сьогодні, 14:19

Міністерство закордонних справ вітає ухвалення Верховною Радою України Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", яким визначено статус української мови як єдиної державної мови та передбачено обов’язковість її використання на всій території України.

Українсько-румунські політичні консультації | Вчора, 17:53

25 квітня 2019 року в м. Бухарест відбулися українсько-румунські політичні консультації за участі Заступника Міністра закордонних справ України В.Боднара та Державного секретаря Міністерства закордонних справ Румунії Д.Некулеєску.

Національна олімпіада з української мови та літератури в Румунії | 22 квітня, 18:34

22-25 квітня 2019 року у м. Ясси (Румунія) відбувається Національна олімпіада з української мови та літератури, яка організована Міністерством національної освіти Румунії у партнерстві із Союзом Українців Румунії.

Продовження візиту до Румунії делегації української частини Змішаної українсько-румунської міжурядової комісії з питань забезпечення прав осіб, які належать до національних меншин | 17 квітня, 17:41

Сьогодні, 17 квітня 2019 року, делегація української частини Змішаної українсько-румунської міжурядової комісії з питань забезпечення прав осіб, які належать до національних меншин прибула до повіту Марамуреш, де продовжує ознайомлення з життєдіяльністю, потребами і рівнем забезпечення прав і свобод української національної меншини Румунії.

Візит до Румунії делегації української частини Змішаної українсько-румунської міжурядової комісії з питань забезпечення прав осіб, які належать до національних меншин | 16 квітня, 11:07

15 квітня 2019 року свій візит до Румунії розпочала делегація української частини Змішаної українсько-румунської міжурядової комісії з питань забезпечення прав осіб, які належать до національних меншин.