În legătură cu atacurile barbare ale federației ruse asupra orașelor ucrainene și a spitalului "Ohmatdyt" din Kyiv, lănga Ambasada Ucrainei în România astăzi, a avut loc o acțiune spontană de doliu. La acțiune au participat diplomați ucraineni, cetățeni ucraineni care au găsit adăpost în România și cetățeni români.
În cadrul acțiunei de doliu, ambasadorul Ihor Prokopchuk a condamnat ferm terorismul rusesc și a declarat că, în ciuda atacurilor brutale ale agresorului, rusia nu va reuși să înfrângă națiunea ucraineană. Ucraina va continua să lupte pentru independența și integritatea sa teritorială și va învinge cu siguranță.