La 25 iunie 2025, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Ucrainei în România, Ihor Prokopchuk, s-a întâlnit cu personalul hub-urilor educaționale care funcționează în București. Pentru dedicarea lor educației elevilor ucraineni, participanții la întâlnire au fost distinși cu recunoștința Ambasadei.
În cadrul evenimentului, au fost abordate teme legate de educația în limba ucraineană, păstrarea culturii și identității naționale în rândul copiilor comunității ucrainene din străinătate. Ambasadorul și-a exprimat sinceră recunoștință profesorilor pentru munca lor colosală, înaltul profesionalism și contribuția semnificativă la formarea viziunii patriotice a tinerei generații de ucraineni.
O atenție deosebită a fost acordată sprijinirii inițiativelor educaționale ucrainene, oportunităților de dezvoltare profesională a cadrelor didactice, precum și coordonării între instituțiile de învățământ ale comunității ucrainene.
Reprezentanții centrelor educaționale și-au exprimat recunoștința pentru sprijinul acordat de către Ambasadă și disponibilitatea de a continua cooperarea în dezvoltarea de programe educaționale pentru copii, în special bazate pe limba ucraineană și pe patrimoniul cultural.