Ambasadorul Ucrainei în România Ihor Prokopchuk a avut o întâlnire cu Consilier de stat al Primului Ministru pentru afaceri europene și securitate Luminița Odobescu.
L.Odobescu și-a exprimat condoleanțe în legătură cu moartea civililor la Ternopil, pe 19 noiembrie 2025, în urma unui atac deliberat cu rachete rusești. Interlocutorii au condamnat ferm agresiunea militară continuă a rusiei împotriva Ucrainei.
În cadrul întâlnirii au fost discutate teme de actuale ale agendei bilaterale și au fost coordonate pozițiile privind contactele interguvernamentale la nivel înalt între Ucraina și România în viitorul apropiat.
I.Prokopchuk și L.Odobescu au făcut un schimb de opinii privind Inițiativa Carpatică de Integrare.