La 30 mai 2024, aflat în vizită oficială regională în județul Suceava, Ambasadorul Ucrainei în România, Ihor Prokopchuk, s-a întâlnit cu Mihail Madiar părinte al Bisericii Ortodoxe Române.
În cadrul întrevederii, părțile au discutat aspecte legate de cooperarea dintre Biserica Ortodoxă Ucraineană și Biserica Ortodoxă Română, de stadiul satisfacerii nevoilor ucrainenilor ortodocși din România. De asemenea, au abordat anumite aspecte legate de recunoașterea Tomosului Bisericii Ortodoxe a Ucrainei de către Biserica Ortodoxă Română.
Ambasadorul Prokopchuk și-a exprimat recunoștința pentru solidaritatea și sprijinul neclintit al Ucrainei. De asemenea, a mulțumit pentru sprijinul, adăpostul și îngrijirea oferite ucrainenilor încă din prima zi a războiului.