Andrii Sybiha a avut la Kyiv o întâlnire cu Oana Țoiu, Ministrul Afacerilor Externe al României
08 august 2025 12:27

Joi, 7 august, Ministrul Afacerilor Externe al Ucrainei, Andrii Sybiha, a primit-o la Kyiv pe omoloaga sa română, Oana Țoiu, care a efectuat prima vizită bilaterală în Ucraina în calitate de Ministru al Afacerilor Externe al României.

Șefii ministerelor de externe au purtat discuții detaliate pe o gamă largă de probleme legate de relațiile bilaterale, în special în domeniul economic, energetic, de transporturi și infrastructură. O atenție specială a fost acordată izolării în continuare a rusiei, creșterii investițiilor în apărarea Ucrainei și producției comune de armament.

„Lumea nu are dreptul să se obișnuiască cu agresiunea rusiei. Lumea trebuie să ajute Ucraina să pună capăt acestei agresiuni”, a subliniat șeful Ministerului Afacerilor Externe al Ucrainei.

În cadrul negocierilor, miniștrii s-au concentrat separat pe dezvoltarea cooperării transfrontaliere, în special pe perspectivele deschiderii unui nou punct de trecere a frontierei „Bila Tserkva – Sighetu Marmației” și pe potențialul dezvoltării unui coridor de transport din orașul portuar grec Alexandroupolis până la Odesa, prin Bulgaria și România.

Andrii Sybiha a anunțat lansarea unei conexiuni feroviare directe între Kyiv și București, care va începe astăzi în regim de testare.

Diplomații au discutat, de asemenea, posibilitățile de diversificare a aprovizionării cu gaze prin coridorul transbalcanic, prin care Ucraina a primit recent gaze din Azerbaidjan.

Andrii Sybiha și Oana Țoiu au convenit că garantarea drepturilor minorităților naționale și ale comunităților este o prioritate absolută și au convenit să combată împreună amenințările hibride din partea federației ruse.

„Parteneriatul ucraineano-român este o garanție a securității și bunăstării în regiunea noastră”, a subliniat Ministrul Afacerilor Externe al Ucrainei.

Șeful MAE a salutat crearea în cadrul guvernului României a funcției separate de reprezentant special pentru reconstrucția Ucrainei și a subliniat rolul cheie al cooperării bilaterale în garantarea securității Mării Negre și a regiunii Dunării.

Andrii Sybiha a subliniat că România a devenit prima țară cu care Ucraina a decis să ridice relațiile bilaterale la nivelul unui parteneriat strategic după începerea invaziei rusești. Diplomații au convenit să colaboreze pentru a finaliza trecerea Ucrainei și României la un parteneriat strategic la nivel prezidențial în acest an.

Ministrul a mai anunțat că Ucraina intenționează să deschidă un consulat la Sighetu Marmației până la sfârșitul anului.

Andrii Sybiha a anunțat organizarea de consultări politice comune la Cernăuți între Ucraina, România, Moldova, precum și Polonia și Lituania. Potrivit șefului MAE, Ucraina și Moldova trebuie să deschidă împreună primele clustere pe calea către Uniunea Europeană și a subliniat că aderarea la UE și NATO este o garanție reală a păcii durabile.

„Calea Ucrainei și Moldovei către UE este la fel de indivizibilă ca și securitatea noastră. Acest lucru corespunde intereselor naționale ale României”, a remarcat el.

Andrii Sybiha și-a exprimat profunda recunoștință față de România pentru acordarea de ajutor militar, adăpostirea cetățenilor în timpul războiului, precum și pentru instruirea piloților în vederea apărării spațiului aerian ucrainean.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux