Ihor Prokopchuk: «Lecțiile dificile ale trecutului impun comunității internaționale să adopte măsuri ferme și eficiente pentru a atrage rusia în fața răspunderii politice, economice și juridice pentru crimele comise, care au prejudiciat în mod semnificativ, între altele, sistemul global de securitate nucleară.»
La 22 aprilie 2026, Ambasada Ucrainei în România, în cooperare cu Institutul Diplomatic Român, Ambasada Japoniei și Ambasada Suediei, a organizat conferința „Chornobyl 40: Lessons Learned and Modern Challenges”, dedicată aniversării catastrofei de la centrala nucleară Chornobîl și a accidentului de la centrala nucleară Fukushima.
Ținând un discurs la deschiderea conferinței, Ambasadorul Ucrainei în România, Ihor Prokopchuk, a subliniat că una dintre cele mai grave catastrofe tehnogene din istoria omenirii – accidentul de la centrala nucleară Chornobîl – a fost rezultatul unui experiment cu reactorul, desfășurat la ordinul autorităților sovietice, cu încălcarea protocoalelor fundamentale de siguranță. Neglijența criminală, coroborată cu tentativele autorităților sovietice de a ascunde adevărul despre accident și consecințele acestuia, a dus la faptul că lumea a rămas în necunoștință despre explozie timp de cel puțin două zile întregi, iar cetățenii sovietici nu au știut despre accident timp de săptămâni. Datele privind contaminarea au fost clasificate de regimul sovietic până în anul 1989.
Ambasadorul Ucrainei a subliniat că lecțiile trecutului rămân actuale și în prezent, având în vedere agresiunea la scară largă a federației ruse împotriva Ucrainei, declanșată în februarie 2022. Zona de excludere de la Chornobîl a fost una dintre primele regiuni ocupate de forțele militare ruse și a fost eliberată abia la sfârșitul lunii martie 2022. În prezent, rămâne sub ocupație rusă cea mai mare centrală nucleară din Europa – centrala nucleară de la Zaporizhzhia.
Cu sprijinul Ambasadei, la eveniment au participat online Președintele Inspecției de Stat pentru Reglementarea Nucleară a Ucrainei, Inspectorul de stat principal pentru securitate nucleară și radiologică al Ucrainei, Oleh Korikov, precum și expertul Agenției de Stat a Ucrainei pentru gestionarea zonei de excludere, Oleksandr Novikov. Aceștia au prezentat comunicări tematice privind cauzele și consecințele catastrofei de la Chornobîl, precum și provocările actuale la adresa securității nucleare a Ucrainei și a întregii Europe, în contextul agresiunii ruse în desfășurare.
În cadrul evenimentului au susținut, de asemenea, prezentări tematice Directorul companiei de stat din România „Nuclearelectrica”, Cosmin Ghiță, profesorul și coordonatorul Catedrei de Medicină Globală, Sănătate și Bunăstare din cadrul Universității din Nagasaki, Noboru Takamura, precum și reprezentantul Comisiei Naționale a României pentru Controlul Activităților Nucleare, Petre Min.
Cu intervenții în cadrul conferinței au participat Ambasadorii Japoniei, Suediei și Bulgariei în România.
În cadrul evenimentului a fost prezentat un material video dedicat catastrofei de la Chornobîl, realizat de Inspecția de Stat pentru Reglementarea Nucleară a Ucrainei. Ambasada Ucrainei a pregătit și a prezentat o expoziție foto tematică dedicată celei de-a 40-a aniversări a catastrofei de la Chornobîl.
La eveniment au participat reprezentanți ai instituțiilor de stat ale României, ai corpului diplomatic, ai societății civile române, experți și studenți, precum și reprezentanți ai presei.