La 21 aprilie 2026, la Ministerul Afacerilor Interne al România, a avut loc cea de-a 200-a întâlnire săptămânală a Platformei Naționale „Sprijin Umanitar DSU-GOV/Fii Pregătit”. Platforma a fost creată pentru coordonarea acțiunilor umanitare de sprijin pentru cetățenii ucraineni în primele zile de la declanșarea invaziei pe scară largă a federației ruse împotriva Ucrainei.
La eveniment au participat reprezentanți ai Guvernului, Ministerului Afacerilor Externe și Ministerului Afacerilor Interne ale României, ai consiliilor județene și locale, conducători ai organizațiilor internaționale, precum și numeroși reprezentanți ai organizațiilor caritabile și neguvernamentale.
Ucraina a fost reprezentată de Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar Ihor Prokopchuk, care a susținut un discurs la deschiderea întâlnirii.
Ambasadorul a subliniat că războiul de agresiune al rusiei împotriva Ucrainei continuă. Statul terorist atacă zilnic infrastructura civilă critică și energetică, încercând să lase milioane de ucraineni fără electricitate, căldură și apă. A mulțumit celor prezenți pentru solidaritatea și sprijinul neclintit acordat Ucrainei în timp de peste patru ani și a evidențiat importanța continuării activității platformei naționale, în condițiile în care necesitățile de asistență umanitară și de alt ajutor rămân .
Ihor Prokopchuk a accentuat vizita Președintelui Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy, în România, în martie 2026, precum și semnării Declarației privind parteneriatul strategic dintre statele noastre. A subliniat că acest fapt deschide noi oportunități pentru cooperarea bilaterală și le aprofundează pe cele existente. De asemenea, Ambasadorul a prezentat inițiativele umanitare ale Ambasadei, realizate împreună cu organizații caritabile din România, inclusiv cu Radu Hossu, Asociația Caradja-Cantacuzino și Salvați Copiii, privind livrarea de echipamente energetice în Ucraina pe parcursul anului 2026.
În încheiere, Ambasadorul a exprimat sincere mulțumiri conducerii României, Guvernului român, tuturor organizațiilor neguvernamentale și cetățenilor pentru solidaritatea și sprijinul oferit încă din primele zile ale războiului, precum și pentru angajamentul lor constant în susținerea cetățenilor ucraineni și a Ucrainei.