În data de 23 ianuarie 2025 a avut loc înrevederea domnului Ihor Prokopchuk, Ambasadorul Ucrainei în România, cu doamna Ana Tinca, Secretar de Stat pentru afaceri strategice al Ministerului Afacerilor Externe al României.
Interlocutorii au analizat rezultatele întâlnirii ministeriale în format Ucraina-Europa de Sud-Est, care a avut loc în data de 17 ianuarie 2025 la Kyiv.
În contextul agresiunii militare în desfășurare a rusiei împotriva Ucrainei, Ambasadorul Ucrainei Ihor Prokopchuk a informat despre situația privind securitatea din țară, consecințele atacuri teroriste rusești asupra infrastructurii civile, în special asupra capitalei Ucrainei.
S-au discutat principalele aspecte ale agendei relațiilor bilaterale pentru perioada apropiată, în special tematica combaterii dezinformarii ruse. Totodată, a avut loc un schimb de opinii privind dezvoltarea Parteneriatului Strategic, continuărea sprijinului multidimensional acordat Ucrainei din partea României în condițiile agresiunii ruse în desfășurare.