În data de 17 decembrie 2024 Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al Ucrainei în România, Ihor Prokopchuk, a avut o întrevedere de lucru cu Directorul General al Direcției Consulare a Ministerului Afacerilor Externe al României, Oana Gheorghiu, a cărei scop a fost discutarea problemelor consulare. La întâlnire a fost prezent și Directorul General al Departamentului pentru Relații cu Vecinătatea Estică din Ministerul Afacerilor Externe, Dan Iancu.
Părții române I s-a mulțumit pentru sprijinul și solidaritatea cu Ucraina în lupta sa împotriva agresiunii ruse. De asemenea, a fost exprimată recunoștința pentru sprijinul acordat cetățenilor ucraineni care se află temporar pe teritoriul României. Numărul celor care au beneficiat de protecție temporară pe teritoriul României depășește 180.000 de cetățeni.
Problemele de actualitate discutate sunt legate de posibile modificări la trecerea frontierei româno-ucrainene în legătură cu decizia UE să elimine controalele la frontierele interne terestre cu Bulgaria și România începând cu data de 1 ianuarie 2025.
În cadrul întâlnirii, părțile ay pus atenția și pe tema deschiderii planificate a Consulatului Ucrainei în Sighetul-Marmatiei, care ar contribui semnificativ la îmbunătățirea furnizării de servicii consulare pentru cetățenii Ucrainei care se află în regiunile de nord-vest ale României.