La 4 noiembrie 2025, la Kyiv, Serviciul de Stat al Ucrainei pentru Comunicații Speciale și Protecția Informațiilor și Ministerul Afacerilor Interne al României au semnat un Memorandum de Înțelegere privind cooperarea în domeniul protecției infrastructurii critice.
Salutăm semnarea acestui Memorandum ca pe o contribuție comună la consolidarea securității țărilor noastre și a Europei în ansamblu. Cooperarea în domeniul protecției infrastructurii critice va contribui la întărirea capacităților de apărare și va crea oportunități suplimentare pentru schimbul de experiență și consolidarea cooperării în domeniul securității și rezilienței sectoarelor esențiale.
Acest document reprezintă o componentă a procesului de apropiere sectorială către parteneriatul strategic dintre Ucraina și România, precum și a parcursului de integrare euroatlantică al Ucrainei.
Ambasada Ucrainei în România a sprijinit extinderea dialogului practic dintre partenerii ucraineni și români, în vederea creșterii eficienței abordărilor comune în acest domeniu. ![]()
![]()
![]()