Participarea Ambasadorului Ucrainei în România, Ihor Prokopchuk, la inaugurarea terminalului de cereale de la Dornești
03 iunie 2024 20:10

 

În data de 31 mai 2024, Ambasadorul Ucrainei în România, Ihor Prokopchuk, alături de reprezentanți ai Guvernului României și a Ministerelor de resort, a participat la inaugurarea oficială a celui mai mare terminal feroviar de cereale de la granița româno-ucraineană.

În discursul său, Ambasadorul Ucrainei în România, Ihor Prokopchuk, a menționat că „deschiderea terminalului de la Dornești marchează un nou capitol în eforturile comune de modernizare și optimizare a infrastructurii feroviare din zonă și de sprijinire a reconstrucției Ucrainei. Complexul va deveni un punct strategic pentru a facilita circulația mărfurilor din Ucraina către portul Constanța”.

Noul terminal a fost construit ca parte a unui parteneriat public-privat. Investiția de 10 milioane de euro a fost realizată de compania românească Grampet Group, cel mai mare grup de companii feroviare private din Europa de Sud-Est.

Terminalul de la Dornești are o capacitate de procesare de 3 milioane de tone (transbordarea simultană a 8 vagoane din Ucraina și a 8 vagoane din România; două linii transportoare cu o capacitate de procesare de 250 de tone pe oră fiecare).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux