În data de 31 mai 2024, Ambasadorul Ucrainei în România, Ihor Prokopchuk, alături de reprezentanți ai Guvernului României și a Ministerelor de resort, a participat la inaugurarea oficială a celui mai mare terminal feroviar de cereale de la granița româno-ucraineană.
În discursul său, Ambasadorul Ucrainei în România, Ihor Prokopchuk, a menționat că „deschiderea terminalului de la Dornești marchează un nou capitol în eforturile comune de modernizare și optimizare a infrastructurii feroviare din zonă și de sprijinire a reconstrucției Ucrainei. Complexul va deveni un punct strategic pentru a facilita circulația mărfurilor din Ucraina către portul Constanța”.
Noul terminal a fost construit ca parte a unui parteneriat public-privat. Investiția de 10 milioane de euro a fost realizată de compania românească Grampet Group, cel mai mare grup de companii feroviare private din Europa de Sud-Est.
Terminalul de la Dornești are o capacitate de procesare de 3 milioane de tone (transbordarea simultană a 8 vagoane din Ucraina și a 8 vagoane din România; două linii transportoare cu o capacitate de procesare de 250 de tone pe oră fiecare).