Salutăm măsurile luate de către Consiliul Național al Audiovizualului al României privind monitorizarea și reacționarea la reflectarea manipulatoare și părtinitoare a evenimentelor din Ucraina în unele mass-media din România. În special, este vorba de decizia de a sancționa cu amendă posturile România TV și Realitatea PLUS pentru modul în care au refelctat subiectul minorității naționale române și preoților ortodocși din Ucraina în ianuarie 2023.
În condițiile războiului brutal în desfășurare a rusiei împotriva Ucrainei exprimăm recunoștința României pentru solidaritatea fermă cu poporul ucrainean si îndemnăm la reflectarea responsabilă și obiectivă a situației din Ucraina pentru a nu alimenta propaganda rusă.