Felicităm realizările statului Român în materie de apartenență la Uniunea Europeană și NATO, afaceri internaționale, creștere economică și întărirea bunăstării, consolidarea durabilă a fundamentelor democraţiei și respectarea drepturilor omului.
Războiul agresiv neprovocat pe scară largă declanșat de federația rusă împotriva Ucrainei a dus la deplasări tectonice în evaluarea securității întregii Europe și a ordinii mondiale. Apreciem foarte mult că, din primele zile ale invaziei ruse din februarie 2022, România a stat fără ezitare de partea adevărului și a dreptății, de partea Ucrainei - oferind sprijin efectiv statului și cetățenilor noștri, consolidând capacitățile de apărare ale Ucrainei, participănd activ în tranzitul produselor agricole ucrainene pentru a menține securitatea alimentară globală.
Contribuim la menținerea dinamicii înalte a dezvoltării relațiilor de prietenie și a cooperării dintre Ucraina și România, aducându-le la nivelul de parteneriat strategic, deoarece acesta corespunde pe deplin intereselor statelor și popoarelor noastre.
Cele mai bune urări de pace, prosperitate și prosperitate!
Ihor Prokopchuk
Ambasador al Ucrainei în România