În data de 23 noiembrie 2024, în parohia ortodoxă română din București a avut loc o slujbă religioasă pentru susținerea Ucrainei, a Forțelor de Apărare Ucrainene și rugăciuni pentru sufletele ucrainenilor căzuți pentru apărarea libertății și independenței țării noastre. De asemenea, a fost comemorată memoria milioanelor de victime ale Holodomorului artificial din Ucraina din anii 1932-1933.
La slujbă a participat ambasadorul Ucrainei în România, Ihor Prokopchuk, angajații Ambasadei, reprezentanții comunității ucrainene, precum și cetățenii Ucrainei care locuiesc temporar în România.
După slujba Ambasadorul Ihor Prokopchuk s-a adresat către participanți cu un discurs. În aceste vremuri dificile, în contextul războiului în continuare, pentru Ucraina, spiritul și unitatea neclintită a poporului ucrainean, sprijinul în continuare și solidaritatea partenerilor străini, în special a României, rămân cruciale pentru învingerea agresorului rus brutal. A mulțumit pentru faptul că conducerea României, guvernul român și societatea civilă au ajutat Ucraina încă din primele zile de război.
„Este important ca astăzi slujba se ține în limbile română și ucraineană. Aceasta mărturisește prietenia, sprijinul ferm și solidaritatea noastră cu poporul ucrainean”, a spus Ihor Prokopchuk.
Slava Ucrainei!