În data de 01 iulie 2024, Ambasada Ucrainei în România a fost vizitată de membrii Delegației Permanente a Radei Supreme a Ucrainei la Adunarea Parlamentară a OSCE.
Delegația participă la cea de-a 31-a sesiune anuală a Adunării Parlamentare a OSCE, care și-a început lucrul în data de 29 iunie 2024 la București.
Activitatea deosebită a delegației ucrainene a permis ca, în primele zile ale Adunării, să fie adoptate o mulțime de rezoluții importante de condamnare a războiului brutal al rusiei împotriva Ucrainei, de recunoaștere a genocidului poporului ucrainean de către rusia și de consolidare a sprijinului global pentru Ucraina.
Ambasadorul Ihor Prokopchuk a informat deputații cu privire la starea relațiilor bilaterale dintre Ucraina și România și la sarcinile cu care se confruntă Ambasada.