În cadrul primei sale vizite în România, Ministrul Afacerilor Externe al Ucrainei, Andrii Sybiga, s-a întâlnit cu Ministrul Afacerilor Externe al României, Luminița Odobescu

Andrii Sybiga a reconfirmat relațiile strategice și de bună vecinătate dintre Ucraina și România și a mulțumit României pentru susținerea sistematică a aderării Ucrainei la UE și NATO.
„Am discutat despre sustenabilitatea energetică, securitatea la Marea Neagră și asistența militară. Suntem foarte
recunoscători pentru sistemul Patriot românesc. Continuăm să lucrăm împreună pentru a promova Formula Păcii. Am convenit asupra respectului reciproc și asupra celor mai bune standarde europene în materie de protecție a minorităților naționale din ambele țări”, a declarat Ministrul ucrainean de Externe.
Ministrul Afacerilor Externe al Ucrainei, Andrii Sybiga, a avut o serie de întrevederi cu conducerea României

în vederea consolidării cooperării bilaterale.

În cadrul întrevederii cu Prim-ministrul României, Marcel Ciolacu, au discutat controlul comun al frontierelor, parteneriatul în domeniul apărării și libertatea navigației. De asemenea, au convenit să organizeze o reuniune interguvernamentală cu participarea Republicii Moldova pentru aprofundarea cooperării
regionale.

În cadrul întrevederii cu Președintele Senatului României, Nicolae Ciucă, Ministrul a exprimat recunoștință pentru sprijinul Ucrainei și a subliniat importanța cooperării în domeniul apărării, precum și intensificarea integrării Ucrainei în UE și NATO.
Ucraina și România continuă să își consolideze relațiile pentru un viitor comun într-o Europă sigură!