Ucraina marchează Ziua Independenței în data de 24 august. Cu această ocazie, Ambasada Ucrainei în România a organizat o Acțiune solemnă de Solidaritate cu Ucraina.
La eveniment au participat oficiali din România, cetățeni ai Ucrainei strămutați temporar, comunitatea ucraineană din România, reprezentanți al Uniunii Ucrainenilor din România, șefi și reprezentanți ai corpului diplomatic acreditat la București, precum și reprezentanți ai societății civile și mass-media din România.
Ministrul-consilier al Ambasadei Ucrainei în România, Andriy Skliar, a felicitat participanții la cea de-a 33-a aniversare a Independenței Ucrainei, a subliniat încrederea ucrainenilor în victoria asupra agresorului și a citit o felicitare din partea ambasadorului Ucrainei în România, Ihor Prokopchuk.
Sprijinul și solidaritatea cu Ucraina au fost exprimate de către Secretarul de stat pentru afaceri strategice al Ministerului Afacerilor Externe al României, Anna Tinca, de șefii Ambasadelor SUA, Marii Britanii, Canadei, Franței și Japoniei, de reprezentantul Comisiei Europene în România, precum și de reprezentanți ai Uniunii Ucrainenilor din România și ai Asociației Profesorilor Ucraineni din România.
Sprijinul internațional larg și solidaritatea au fost demonstrate prin participarea șefilor misiunilor diplomatice din Argentina, Spania, Republica Moldova, Suedia, diplomați din Danemarca, Republica Coreea, Germania, Polonia, Finlanda și alte țări, precum și numeroși reprezentanți ai corpului de atașați militari.
De asemenea, în piața de lângă clădirea Ambasadei, a fost instalată instalația „Prețul libertății și independenței” pentru a ne reaminti de oroarea și mizeria pe care le-a adus războiul agresiv al federației ruse împotriva Ucrainei.
Cu ocazia sărbătorii naționale, pe gardul Ambasadei a fost amplasată o expoziție tematică privind consecințele crimelor rusești comise pe teritoriul Ucrainei.
Acțiunea de solidaritate s-a încheiat cu desfășurarea drapelului de stat al Ucrainei și împletirea de plase de camuflaj pentru apărătorii Ucrainei.