La București a avut loc o slujbă pentru pacea și victoria Ucraine
24 februarie 2025 19:55

La 23 februarie 2025, în parohia ortodoxă română din București a avut loc o slujbă religioasă pentru pacea și victoria statului ucrainean în războiul crunt declanșat de către Rusia. De asemenea, a avut loc o rugăciune pentru toți ucrainenii care și-au dat viața apărând libertatea și independența țării noastre.

La slujbă au participat reprezentanți ai comunității ucrainene din România, cetățeni ucraineni temporar strămutați care locuiesc în București, corpul diplomatic al Ambasadei Ucrainei în România și mass-media locală.

După slujbă ministrul-consilier al Ambasadei, Andrii Skliar, s-a adresat la participanților cu un scurt mesaj, menționând importanța comemorării cetățenilor ucraineni care au murit în urma invaziei ruse, precum și subliniind eroismul ucrainenilor care continuă să își apere propriul stat și Europa de țara agresoare. De asemenea, și-a exprimat recunoștința față de poporul român, care din primele zile ale războiului a venit în ajutorul Ucrainei.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux