În data de 24 februarie 2025, Ambasadorii statelor membre UE, împreună cu Șefa Reprezentantei Comisiei Europene în România și Secretarul de Stat pentru Afaceri Strategice din cadrul Ministerului Afacerilor Externe al României, au vizitat Ambasada Ucrainei la București pentru a demonstra solidaritatea Uniunii Europene cu poporul ucrainean și deplina hotărâre de a sprijini în continuare Ucraina, care continuă lupta cu agresorul rus criminal.
„Pe 24 februarie 2024 se împlinesc 3
ani de la ziua în care federația rusă a lansat o invazie militară la scară largă împotriva unui stat independent și suveran, Ucraina. Acestea sunt luni, săptămâni, zile și ore lungi de voință, rezistență și perseverență de neclintit ale întregii societăți și ale forțelor armate ale Ucrainei într-o luptă feroce pentru dreptul de a exista. Dreptul pentru libertate și independență. Dreptul pentru democrație și valori europene.
Suntem recunoscători prietenilor noștri europeni pentru poziția lor fermă și solidaritatea cu Ucraina. Avem încredere că sprijinul și asistența necesară din partea aliaților și partenerilor noștri vor continua până la victoria completă a Ucrainei asupra agresorului. La urma urmei, victoria Ucrainei în război și instaurarea unei păci durabile și juste reprezintă un interes comun pentru întregul continent european", a declarat Ambasadorul Ucrainei în România, Ihor Prokopchuk.
"Vom continua să sprijinim pe deplin Ucraina atâta timp cât va fi necesar. Nimic despre Ucraina fără Ucraina. Nimic despre Europa fără Europa", a declarat Ambasadorul Paweł Soloch în numele Poloniei, care deține în prezent președinția Consiliului UE.
„Suntem alături de voi pentru a vă demonstra solidaritatea și sprijinul neclintit pentru Ucraina”, a declarat Ramona Chiriac, Șefa Reprezentanței Comisiei Europene în România.