Бій під Крутами відбувся на зорі зародження української державності - 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин і вівся між 4-тисячною більшовицькою армією М.Муравйова та загоном з київських студентів, бійців вільного козацтва та декілька сотень українських вояків.
В бою під Крутами оборонці української державності отримали переконливу військову перемогу. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.
Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір 1918 року, який врятував молоду українську державність та створив умови для існування Незалежної України до появи СРСР у 1922 році.
У свідомості багатьох бій під Крутами набув особливого значення завдяки героїзму української молоді та українських військовослужбовців у боротьбі проти регулярної більшовицької армії.
Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які віддали своє життя за свободу і незалежність України. На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а пізніше поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».
За радянські часи історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками.
Правду про героїв бою під Крутами можна розповідати та висвітлювати лише з проголошенням України незалежною та суверенною державою.
Вшанування пам’яті загиблих під Крутами молодих людей 29 січня 1918 року набуває глибокого символізму сьогодні, коли такі ж молоді люди захищають суверенітет, свободу та незалежність України в боях із російськими агресорами та проросійськими сепаратистами у східних частинах Донецької та Луганської областей.
Як доводить історичний досвід, правда завжди перемагає, а правда на боці Українського народу.
29 січня 2015 року пам’ять про загиблих під Крутами у 1918 році вшанувало керівництво України на чолі з Президентом України П.Порошенком.
Посольство України в Румунії