• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Română
Міжрегіональне співробітництво
Опубліковано 19 липня 2022 року о 17:00

Розвиток міжрегіонального співробітництва між Україною та Румунією відбувається за трьома основними напрямками:

 • транскордонне співробітництво у рамках програм Європейського Інструменту Сусідства;
 • співробітництво на рівні неурядових організацій та місцевих державних органів України та Румунії;
 • регіональне торговельне-економічне співробітництво.


У транскордонному аспекті зберігається позитивна динаміка, зокрема, реалізовуються важливі для України інфраструктурні проекти в рамках таких програм транскордонного співробітництва, як: «Спільна операційна програма ЄІС «Басейн Чорного моря» 2014-2020 рр.» та «Спільна операційна програма ЄІС «Румунія-Україна» 2014-2020 рр.»

Ключові двосторонні проекти:

 • проект «Чиста ріка-Дунай», загальний бюджет проекту 4,3 млн. євро (3,8 млн. євро з європейських фондів);
 • проект «Транскордонна інфраструктура охорони здоров’я». Загальний бюджет – 4,2 млн. євро (3,7 млн. євро з європейських фондів);
 • проект «Зростання рівня безпеки населення через менеджмент надзвичайних ситуацій» (BRIDGE). Загальна вартість проекту – 7,4 млн євро (6,6 млн євро з європейських фондів).

Регіональне співробітництво на рівні громадського сектору та місцевих державних органів України та Румунії є іншим важливим чинником для загального розвитку двосторонніх відносин. Гарним прикладом регіональної співпраці є проект утворення міжнародного українсько-румунського біосферного резервату у Марморських горах. Наразі ведуться переговори щодо переліку перспективних територій, які б могли увійти до складу міжнародного біосферного резервату.

Активізація міжрегіонального співробітництва та існуючий потенціал розвитку потребує збільшення кількості пунктів перетину українсько-румунського кордону. На завершальному етапі будівництва знаходиться Міжнародний паромний комплекс «Орлівка-Ісакча», який після відкриття забезпечить пряме сполучення на півдні між Україною та Румунією, а також відкриє шлях до Болгарії, Туреччини та Греції, що позитивне вплине на транзитні можливості України та розвиток торговельно-економічного співробітництва на регіональному рівні.

Ближчим часом очікується також завершення модернізації і відновлення функціонування пунктів перетину державного кордону «Дяківці - Раковець» та «Красноїльськ - Вікову де Сус».

За останні роки двостороннє міжрегіональне і транскордонне співробітництво обох держав стало дієвим механізмом, у рамках якого Україна та Румунія успішно реалізовують взаємовигідні проекти у сферах прикордонної інфраструктури, енергетики, туризму, підприємництва та культурно-гуманітарних обмінів.

Міжрегіональна угода, дата її підписання

Сфери співробітництва

Реалізовані заходи

Заплановані заходи

Закарпатська область

Угода про торговельно-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво між Закарпатською областю України і повітом Сату-Маре Румунії, жовтень 2008 р.

Торгово-економічне, науково-технічне та культурне співробітництвоУгода про міжрегіональне співробітництво між Закарпатською областю України та повітом Марамуреш Румунії, 2001 р.

Торгово-економічне, науково-технічне та культурне співробітництвоВінницька область

Угода про співробітництво між Вінницькою обласною державною адміністрацією України та Яською повітовою радою Румунії, 28.11.2006 р.

Соціально-економічне співробітництво

Головним пріоритетом співпраці залишається участь у програмі транскордонного співробітництва Європейського інструмента сусідства і партнерства 2007-2013 „Румунія-Україна-Республіка Молдова”, учасниками якої є Вінницька область та Яський повіт. Варто зауважити, що Вінницька облдержадміністрація виступила партнером Ясської повітової Ради у проекті вищезазначеної Програми, ініціатором якого стала Яська повітова Рада.

Продовжується співпраця між Вінницьким національним технічним університетом та технічними університетами „Георгіу Асахі” м.Яси та „Стефан чел Маре” м. Сучава, а також проводиться обмін делегаціями різного рівня, магістрантами при спільному керуванні магістерськими дисертаціями.

У 2009 році Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ встановив партнерські відносини з університетом «Александр І. Куза» м. Яси.

Участь делегації з Ясського повіту у святкових заходах приурочених до Дня Незалежності України;

Реалізація спільних проектів СОП ЄІСП «Румунія – Україна – Республіка Молдова 2007–2011»;

Встановлення та налагодження співпраці між вищими учбовими закладами Ясського повіту та Вінницької області

Івано-Франківська область

Угода про торговельно-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво між Івано-Франківською обласною державною адміністрацією та повітовою Радою Васлуй, 7 травня 2003 року

Торгово-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво

Відбувається співпраця з повітом Сучава, угода з повітом Васлуй підписувалася без відповідного обґрунтування і є виключно декларативним документом, який засвідчує відкритість і готовність області до співпраці з адміністративно-територіальними одиницями інших країн.


Угода про торговельно-економічне, науково-технічне і культурне співробітництво між Івано-Франківською обласною державною адміністрацією та повітовою Радою Сучави, 28 квітня 2004 року

Торгово-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво

Відбувається співпраця з повітом Сучава, угода з повітом Васлуй підписувалася без відповідного обґрунтування і є виключно декларативним документом, який засвідчує відкритість і готовність області до співпраці з адміністративно-територіальними одиницями інших країн.


Угода про міжрегіональне співробітництво між Івано-Франківською обласною державною адміністрацією та повітовою Радою Марамуреш, 29 березня 2008 року

Торгово-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво

На виконання угоди розроблено і реалізуються спільні плани заходів, перспективним напрямом є ознайомлення з румунським досвідом щодо європейської інтеграції та використання фондів ЄС.

Досягнуто домовленості щодо візиту в Марамурешській повіт офіційної делегації області на чолі з головою обласної державної адміністрації.

Одеська область

Угода про співробітництво між Одеською обласною радою та повітовою радою Галац, 03.04.1997 р.

Торгово-економічне, науково-технічне та культурне співробітництвоУгода про співробітництво між Одеською обласною державною адміністрацією, Одеською обласною радою та радою повіту Ясси, 11.03.1999, переукладено 14.11.2006

Торгово-економічне, науково-технічне та культурне співробітництвоУгода про співробітництво між Повітом Тульча та м. Ізмаїл, 26 травня 2017 р.

Культура, освіта та наука, охорона здоров'я, місцева адміністрація, навколишнє середовище, економіка та інвестиції, наука і техніка, спорт, туризм тощо.

Реалізується спільний транскордонний проект "Чиста ріка", фінансований в рамках Спільної операційної програми Румунія-Україна 2014-2020. Обговорюється низка спільних проектів з водного транспорту та невеликих перевезень між м. Ізмаїл та Тульчею.


Угода про співробітництво між м.Севастополь та мерією м.Галац

Торгово-економічне, науково-технічне та культурне співробітництвоТернопільська область

Рамкова Угода між Тернопільською обласною державною адміністрацією (Україна) та повітовою радою Ботошанського повіту (Румунія) про торговельно-економічне, науково-технічне, культурне співробітництво, 28 травня 2003 р.

Промисловість, транспорт і торгівля, наука, техніка, освіта та охорона здоров’я, культура та мистецтво, туризм та спорт, місцеве самоврядування

Поглиблюється співпраця у рамках транскордонного співробітництва «Україна-Румунія-Республіка Молдова».


Угода про міжрегіональне співробітництво між Тернопільською областю та Ботошанським повітом, 18.03.2007 р.

Торгово-економічне, науково-технічне та культурне співробітництвоХерсонська область

Угода про торговельно-економічне, науково-технічне, і культурне співробітництво між Херсонською обласною державною адміністрацією та Брашовською повітовою адміністрацією, 18.02.2003 р.

Торгово-економічне, науково-технічне та культурне співробітництвоХмельницька область

Угода між Повітовою радою повіту Нямц і обласною державною адміністрацією Хмельницької області про торговельно-економічне, науково-технічне та культурне співробітництво, 09.10.2003

Торгово-економічне, науково-технічне та культурне співробітництвоЧернівецька область

Протокол про співробітництво в галузях економіки, адміністративній, культурній, соціальній, туризму та торгівлі між Чернівецькою облас­тю України та Ботошанським пові­том Румунії на 1997-2000 рр., підписаний 17 лютого 1997 р.

Економічна, адміністратив­на, культурна, соціальна, туристична та торгівельна

Здійснюється співробітництво за Програмою Сусідства “Україна – Румунія” та Програмою прикордонного співробітництва “Україна-Румунія-Молдова” в рамках Нового Європейського Інструменту Сусідства та Партнерства ENPI 2007-2013.

Організація та проведення спільних науково-практичних конференцій, семінарів, консультацій з питань розробки проектів та залучення інвестиційних коштів ЄС.

Протокол про співробітництво між Чернівецькою областю (Українa) та Сучавським повітом (Румунія), підписаний 21 серпня 1998 р.

Торговельна, економічна, адміністративна, культурна, освітня, туристична

В рамках Програм Сусідства «Україна-Румунія», «Румунія-Україна-Республіка Молдова» спільно з румунською стороною впроваджувалися транскордонні проекти за фінансуванням програм Сусідства (бюджет PHARE/CBC 2004), які направлені на розвиток різноманітних галузей.

8 січня 2009 року делегація Чернівецької області на чолі із головою облдержадміністрації В.Кулішем відвідала м. Сучаву (Румунія). На зустрічі були обговорені питання українсько-румунських відносин.

З метою участі у конференції на тему «Розвиток партнерства через транскордонне економічне співробітництво» в рамках виставки-ярмарку «Зроблено на Буковині» делегація Чернівецької області перебувала у м.Сучава (Румунія) 26 червня 2009 року. З 3 по 8 серпня 2009 року делегація Сучавського повіту відвідала Чернівецьку область в рамках проведення 8 етапу юнацького футбольного європейського турніру «4 регіони для Європи».

Організація та проведення спільних науково-практичних конференцій за основними напрямками діяльності Єврорегіону.

Подання транскордонних проектів для участі в конкурсному відборі відповідно до вимог Спільної операційної програми «Румунія-Україна-Молдова 2007-2013 роки» в контексті Європейського інструменту сусідства та партнерства (ЄІСП).

Спільна заява “Чотири регіони для Європи” (округ Швабія, федеральна земля Баварія, ФРН; департамент Майєнн, провінція Лаваль, Франція; Чернівецька обласна державна адміністрація, Україна; Сучавська повітова рада, Румунія), підписана 3 червня 2000 р.

Гуманітарна, охорона здоров’я, спортивна, культурна, освітня

Відповідно до Спільної заяви “Чотири регіони для Європи” з 3 по 8 серпня 2009 року в Чернівецькій області організовано та проведено VIII етап юнацького футбольного європейського турніру “Чотири регіони для Європи”. У зазначеному заході взяли участь офіційні та спортивні делегації чотирьох партнерських регіонів. У рамках восьмого етапу турніру відбулися спортивні змагання серед юнаків та офіційна зустріч політичних делегацій Чернівецької області, округу Швабія, департаменту Майєнн та Сучавського повіту. У результаті зустрічі було досягнуто домовленостей щодо подальшого міжрегіонального співробітництва, зокрема, щодо розвитку гуманітарної співпраці.

Радою депутатів округу Швабія (Німеччина) було надано гуманітарну допомогу мешканцям Чернівецької області у зв’язку з епідемічною ситуацією в області.


Угода, підписана між містами, дата її підписання

Сфери співробітництва

Івано-Франківська область

Угода про міжрегіональне співробітництво між м. Коломия (Івано-Франківська область) та м. Редеуць (повіт Сучава), 2006 р.

Торговельно-економічна, науково-технічна та культурна

Угода про міжрегіональне співробітництво між м. Коломия (Івано-Франківська область) та м. Сігету Мармацієй (повіт Марамуреш), 2007 р.

Торговельно-економічна, науково-технічна та культурна

м. Севастополь

Угода про співробітництво між м.Севастополь та мерією м.Галац

Торговельно-економічна, науково-технічна та культурна

м.Одеса


Протокол намірів про співробітництво споріднених міст підписано 03.04.1991р.

Торговельно-економічна, науково-технічна та культурна

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux