Указом Президента України № 431/2007 від 21 травня 2007 року Днем пам'яті жертв політичних репресій в Україні щороку відзначається третя неділя травня «з метою належного вшанування пам'яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам'яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства».
Цього року День пам’яті жертв політичних репресій припав на 19 травня.
У зв’язку з цим Президент України В.Янукович оприлюднив звернення до українського народу, в якому, зокрема, зазначив: «Ми співчуваємо усім народам, які постраждали від тоталітаризму. Наше спільне усвідомлення масштабів трагедії має стати запорукою торжества політики гуманізму, взаєморозуміння і миру». Як наголосив Президент, мільйони людей рішеннями сталінської влади було безпідставно оголошено «ворогами народу», страчено фактично без суду і слідства, приречено на муки та голодну смерть у таборах чи на засланні. Репресій зазнавали, як правило, найбільш обдаровані, працьовиті і соціально активні громадяни.
За словами Глави держави, щороку залишається все менше живих свідків того лихоліття, і наш обов'язок - берегти їхні спогади, передавати нащадкам правду про минуле, гідно вшановувати загиблих співвітчизників.
15 травня 2013 року Прем’єр-міністр України М.Азаров підписав розпорядження № 19091/1/1-13, в якому визначені конкретні завдання центральних та місцевих органів влади з відзначення в Україні та закордоном Дня пам'яті жертв політичних репресій.
Я і у минули роки, цього дня вищі особи Української держави поклали квіти до національного меморіального заповідника «Биківнянські могили» у Києві. По всій країні відбулися меморіальні заходи, пройшли жалобні молебні, віче і церемонії. На будівлях державних установ в Україні та за кордоном, у тому числі у Посольстві України в Румунії, приспускався Державний прапор України на знак вшанування пам’яті жертв політичних репресії 20-30-х років минулого століття.
За 1918-1923 рр. було знгищено приблизно мільйон українців і сотні українських діячів культури, серед яких світовий класик духовної музики композитор Микола Леонтович, автор колядки «Щедрик», відомої у світі як «Carols of the Bells», видатний художник Олександр Мурашко, автор низки картин, що стали візитною карткою українського мистецтва ХХ ст., відомий український історик Олександру Єфименко та інші.
На початку 1930-х рр. на території УРСР було заарештовано й здебільшого розстріляно або відправлено в концентраційні табори десятки тисяч представників інтелігенції.У 1930-1931 рр. з України у Сибір було виселено 63 817 сімей, переважно заможних селян та священиків. За наявною звітністю репресивно-каральних органів, в 1935 р. в Україні було заарештовано 15 717 громадян, а в 1937 - уже 159 573, в 1938 – 108 006. Таким чином, в 1937-1938 рр. (пік репресій) було заарештовано 267 579 громадян України.Поза межами України в СРСР - на Кубані, в Сибіру, на Далекому Сході та інших землях, заселених українцями у 1930-1937 рр. було повністю згорнуто українізацію. Абсолютна більшість українських національних діячів у цих регіонах також були репресовані.
«Помолімося ж за вічний спокій невинно закатованих. Світла їм пам'ять», - закликав українців 19 травня цього року Президент України В.Ф.Янукович.
style=