3 лютого 2015 р. депутат Парламенту Румунії від української меншини Іван Марочко оприлюднив політичну заяву щодо ситуації на сході України на початку року.
Політична заява щодо ситуації на сході України на початку року
Ми всі надіялися, що новий рік принесе покращення ситуації на сході України, що з'явиться мінімум волі та людства щось змінити на краще в районах, постраждалих від конфлікту, що діалог стане на місце пострілів. На жаль, бачимо, що перший пункт Угоди, підписаної 5 вересня 2014 року, а саме «Негайне припинення вогню з обох сторін», залишається лише бажанням. Мінська Угода була порушена про-російськими сепаратистами, а в останні тижні бої посилились, кульмінацією яких стали криваві напади на мирне населення.
За статистикою, ми можемо лише відзначити, що число невинних, які загинули, збільшилося з одного наступу на інший. Як ви знаєте, 13 січня ц.р., проросійські бойовики обстріляли український блокпост під Волновахою, де в цей час перебував пасажирський автобус. На місці одразу ж загинули 12 пасажирів автобуса, а 16 отримали поранення, у тому числі діти.
Всього через тиждень, 20 січня ц.р., відбувся ще один кривавий інцидент на тролейбусні зупинці в місті Донецьк, де після вибуху, скоєного в годину пік, 13 людей загинули і десятки отримали поранення. Кілька днів пізніше, у Маріуполі, 30 інших цивільних осіб втратили своє життя і не менше 100 були поранені після ракетного обстрілу терористами, свідомо здійсненого в густонаселеному житловому районі.
Обурення і печаль душі важко описати словами. Тому, я вважаю, що в таких випадках, ми повинні бути сильними та з’єднаними! Повиннні мати повну солідарність з українським народом! День національної жалоби, оголошений 25 січня, був не тільки в Україні, але і в наших серцях.
Дивлячись на ці три атаки, вважаю неприпустимим, щоб в динамиці цього абсурдного конфлікту, життя людини було таким неважливим по відношенню до деяких геостратегічних інтересів або добре розроблених планів розділити суверенну державу і тим самим забезпечити контроль над певними областями. Мінська Угода, хоча і досить крихка, пропонувала шанс на поступове забезпечення клімату стабільності в східних районах, але, на жаль, її дотримання лише Україною не вистачає.
Ці трагедії не призведуть жодним чином до полегшення ситуації, але навпаки, в цьому досить похмурому контексті, мир здається більш віддаленим від сходу України. До цих пір, в цьому конфлікті, загинули не тільки українські військові, але й цивільне населення, в цілому близько 5000 осіб, відповідно до даних ООН.
Ми не можемо ігнорувати те, що ці злочини проти людства відбулися на кордоні Європейського Союзу, в той час як всередині нього, населення мобілізувалося і сказало впевнено НІ тероризму. Винні повинні заплатити за кожну невинну душу, загиблу в атаках, які вони зробили так цинічно! Міжнародне співтовариство не повинно миритися з діями сепаратистів, а також з підтримкою, яку постійно вони отримують.
У зв'язку з цим, хочу подякувати румунським чиновникам, які відразу ж заявили свою позицію відносно тривожних подій, які відбулися минулого місяця, напади на цивільне населення сприйняли як злочини і висунули на перший план необхідність прийняття єдиного фронту проти осіб, відповідальних за такі жахи.
Від імені української громади в Румунії, я закликаю всіх міжнародних суб'єктів, щоб й у подальшому виступали за мирне й якомога швидке вирішення конфлікту, який нищить східні райони України.
3 лютого 2015 року Депутат Іван Марочко