• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Română
Інтерв’ю Посла України в Румунії Олександра Банькова Українській редакції Всесвітньої Служби Радіо Румунія
Опубліковано 08 вересня 2017 року о 16:38

У квітні цього року указом Президента України Петра Порошенка Послом України в Румунії був призначений Олександр Баньков, який в інтерв'ю Всесвітній службі Радіо Румунія з нагоди 26-ї річниці незалежності України розповів про співпрацю між Бухарестом і Києвом та про величезний поступ в румунсько-українських відносинах.

- Пане Посол, цього року ми відзначаємо 25 років від встановлення румунсько-українських дипломатичних відносин і 26 років від проголошення незалежності України. На тлі радикальних змін в українському суспільстві упродовж останніх двох-трьох років динаміка відносин між Румунією та Україною помітно посилилася. На Вашу думку, яким є головний підсумок румунсько-українського співробітництва упродовж цього періоду?

- По-перше, хочу сказати, що наші двосторонні відносини, яким формально цього року виповнилося 25 років, вони набагато давніші. Це, в першу чергу, стосунки між людьми, які проживали на одній території, які проживають на сьогодні по обидва боки кордону, це два сусідні народи зі схожою культурою, з дуже схожим, я би сказав близьким ставленням до цінностей, до потреб дружнього і партнерського співіснування. Звичайно наша спільна історія двосторонніх взаємин, вона має різні періоди, і в різні періоди політичний вплив на ці відносини мав свої наслідки, і позитивні, і негативні. Останні зміни в українському суспільстві після Революції гідності, це ті зміни, яких країна очікувала досить довго, які далися і продовжують даватися ціною дуже високою, ціною людських життів, ціною страждань українців, які були вимушені залишити свої домівки і людей, українських воїнів, які на сьогодні відстоюють незалежність і суверенітет та боронять територію України від російських загарбників. Але країна розвивається і країна стала на шлях реформ, які беззастережні, яким немає альтернативи, бо це питання розвитку країни, питання виживання і питання збереження української національності, української ідентичності, в якій, відповідно, присутній і румунський етнос.

Говорячи про двосторонні відносини між Україною і Румунією протягом останніх трьох років, я хочу відзначити надзвичайно позитивну динаміку, яка склалася як на найвищому рівні, враховуючи контакти між нашими президентами, контакти на урядовому рівні, хочу відзначити активізацію діалогу в принципі з усього спектру питань, особливо тих, які довгий час, в силу різних обставин стосунків між нашими державами, не просувалися або політизувалися і використовувалися різними політичними силами для досягнення певних своїх інтересів, але це блокувало фактично двосторонній діалог. На сьогодні ми вийшли на рівень, коли взаємна зацікавленість у розв'язанні тих питань, які є у нас на порядку денному, вона підтверджена як президентами двох країн, так і експертами на урядовому рівні і на парламентському рівні. Ми можемо говорити про відновлення і активізацію діалогу на рівні двосторонніх урядових комісій в питанні дотримання прав осіб, які належать до національних меншин, чергове засідання комісії після одинадцятирічної перерви невдовзі ми матимемо в Києві. Черговий  візит Президента Румунії до України і зустріч в Києві з українським президентом, чергове засідання українсько-румунської президентської комісії в її оновленому форматі, які ми матимемо в цьому жовтні - це далеко не всі контакти, які відбуваються на різних рівнях, це тільки основні найвищого і високого рівнів...

- Наскільки мені відомо Ви мали досить насичений серпень, хоча це зазвичай період відпусток...

- Я чесно скажу, що дуже задоволений початком своєї роботи тут, не дивлячись на те, що період відпусток він дійсно видався гарячим, але не сонці, на пляжі, а в Бухаресті і працюючи з різними делегаціями в рамках різних засідань і комісій. Я дуже задоволений тим, що як з українського боку, так і румунського боку демонструється абсолютно щира і відверта готовність до розвитку діалогу, налаштованість на конструктивну співпрацю і налаштованість, в першу чергу, на результат.    

- У параді до Дня Незалежності України взяли участь підрозділи кількох країн НАТО, в тому числі Румунії. Як Ви оцінюєте цей факт, а також постійну готовність офіційного Бухареста просувати інтереси України та сприяти її інтеграції в ЄС й допомогти офіційному Києву у впровадженні системних реформ?

- Говорячи про участь румунських військових разом з представниками інших союзних країн НАТО у військовому параді в Україні, можу лише сказати, що це чергове і дуже приємне свідчення всебічної підтримки Румунією українського поступу в розвитку країни і в реформах, в тому числі у військовій сфері. Я думаю, що Вам відомо, що українські військові постійно беруть участь в спільних навчаннях, які проводяться як на території Румунії, так і в Чорноморському регіоні за участі натівських сил, не тільки Румунії, а й американців, британців і інших. У нас, у Збройних сил України існує чудова співпраця з партнерами як з Румунії, так і з НАТО загалом, тому це абсолютно не дивно, що і прапор Румунії, і румунські військові взяли участь в параді до Дня незалежності, військовому параді в Києві як демонстрація підтримки, солідарності й єдності з Україною і як свідчення того, що в Україні докорінні зміни, які на сьогодні відбуваються, вони є позитивними, вони є поступальними, але правильними, на шляху до, в тому числі посилення регіональної безпеки, в чому зацікавлена як Україна, так і Румунія та інші крани регіону. Має бути передбачуваність, має бути стабільність і має бути співпраця з орієнтиром на спільні цілі і спільні цінності, а ті, хто не поділяє спільні цінності і цілі, ну їм не має місця в рамках тієї регіональної безпеки, яку ми будемо створювати незважаючи ні на що.     

- У ході минулорічної зустрічі в Бухаресті президенти Румунії та України обговорили весь спектр румунсько-українських відносин у спробі надати нового імпульсу двосторонній співпраці. Чи можна вже говорити про конкретні зрушення і які галузі мають найбільший потенціал розвитку?

- Говорячи про конкретні зрушення я б назвав, в перше чергу, відновлення нашого діалогу, діалогу між Києвом і Бухарестом з усього спектру двосторонніх питань і, що головне, і Київ, і Бухарест віддані тому, щоб не уникати ніяких питань, які перебувають у нас на порядку денному, навіть тих, які протягом довгого часу, більше двадцяти років, не були вирішені. Але нова динаміка розвитку наших двосторонніх відносин на сьогодні дозволяє з певним оптимізмом говорити про те, що з обох боків є налаштованість на пошук взаємоприйнятних рішень і цей процес, він поступово, я не говорю і не вірю в швидкі рішення, особливо тих питань, які довгий час у нас перебувають на розгляді двох сторін, але є налаштованість на знайдення взаємоприйнятних рішень і ці рішення будуть знайдені. Тому на сьогодні головним результатом є активізація нашого діалогу і взаємодії на урядовому рівні, в рамках двосторонніх комісій, на експертному рівні в рамках різних робочих груп, є чудові ініціативи в туристичній галузі, у нас на розгляді є проект угоди про співробітництво в туристичній сфері... Це, в першу чергу, міжлюдські контакти, це відкриття країни однієї для іншої, це прекрасна, різноманітна і чудова Україна, про яку мають дізнатися і, яку мають побачити румуни, так само, це чудова країна Румунія. З власного досвіду можу сказати, що тут дійсно є на що подивитися і дійсно є чому здивуватися і користуючись нагодою хочу запросити своїх співвітчизників до Румунії як на літній відпочинок, так і на зимовий відпочинок та запропонувати румунським друзям відвідати Україну, побачити на власні очі ті зміни, які відбуваються в країні і ту теплоту, з якою неодмінно вас зустрінуть Україна.

- Пане посол, дяку Вам за інтерв'ю і хочу побажати успіхів у Вашій дипломатичній місії, яка стосується не лише Ваших дипломатичних завдань, а й зближення, передусім, зближення двох країн і двох народів.

- Щиро дякую Вам за запитання і за можливість поділитися своїми думками, перспективами і планами зі слухачами. Всім бажаю гарного настрою!                                                    

Radio România Internaţional, Василь Каптару

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux