18-19 травня 2023 року в Бухаресті відбувся «Безпековий форум регіону Чорного моря та Балкан» (Black Sea and Balkans Security Forum), співорганізаторами якого виступили Міністерство закордонних справ та Міністерство оборони Румунії, а також румунський аналітичний центр «New Strategy Center».
На запрошення організаторів, участь у заході в форматі відео-звернення взяв Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук.
Він висловив вдячність Румунії та нашими партнерам – державам-членам ЄС і НАТО – за незмінну підтримку, а також наголосив на важливості подальших консолідованих зусиль з метою припинення агресивної війни, яку веде росія: «Постачання Україні важкого озброєння – реактивних систем залпового вогню, танків, засобів протиповітряної оборони, бойових літаків – це найкраща інвестиція у безпеку регіону і мирне майбутнє Європи. Розраховуємо, що швидкість надходження необхідного озброєння в Україну лише зростатиме. Це критична потреба для прискорення завершення війни і перемоги України».
Окремо Р.Стефанчук підкреслив очікування України в контексті Вільнюського саміту НАТО, передусім, щодо ухвалення союзниками чіткого алгоритму, який гарантуватиме нашій державі майбутнє членство в Північноатлантичному альянсі.
На відкритті форуму до його учасників звернулися Прем’єр-міністр Румунії Ніколає Чуке, в.о. Голови Сенату Парламенту Румунії Аліна Горгіу, Голова Палати депутатів Парламенту Румунії Марчел Чолаку, Прем’єр-міністр Республіки Молдова Дорін Речан, Голова Парламенту Республіки Молдова Ігор Гросу (онлайн), сенатор США Джейн Шахін (відео-звернення).
У свої виступах румунські високопосадовці акцентували увагу на:
В рамках панельної дискусії «Standing by Ukraine. Cohesion of the Democratic World and the Challenges of a Year of War» Посол України Ігор Прокопчук ознайомив учасників форуму із актуальною безпековою ситуацією в Україні, з урахуванням щоденних масованих ракетних обстрілів з боку держави-терориста росії. Він наголосив, що росія має понести відповідальність за злочин війни та злочин геноциду українського народу, а система міжнародного правосуддя має довести свою здатність карати злочинця та відновлювати справедливість.
Дводенна робота форуму відбувалася у рамках тематичних панельних дискусій, що, серед іншого, стосувалися сучасних безпекових викликів у регіоні Чорного моря, шляхів забезпечення енергетичної безпеки країн Європи, варіантів повоєнної архітектури європейської і трансатлантичної безпеки, ризиків у сфері кібер-захисту та захисту критичної інфраструктури, викликів міграції та забезпечення прикордонного контролю.
Участь у роботі форуму взяли чинники профільних міністерств та відомств Румунії, румунські парламентарі, представники дипломатичного корпусу, акредитовані в Румунії, експерти неурядових й аналітичних організацій з України, Румунії, Республіки Молдова, Великої Британії, Німеччини, США, Італії, Франції, а також місцеві ЗМІ.