• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Română
Промова Тимчасового повіреного у справах України в Румунії Пауна Роговея з нагоди Дня Незалежності України
Опубліковано 15 вересня 2021 року о 16:40

14 вересня 2021 року Посольством України в Румунії проведено урочисте прийняття з нагоди 30-ї річниці Незалежності України.

З цієї нагоди Тимчасовий повірений у справах України в Румунії Паун Рогвовей виступив з відповідною промовою.


«Пане Міністре!

Ваші високоповажності!

Пані та панове, дорогі українці!

Дорогі колеги та друзі!


Мені надзвичайно приємно й для мене велика честь вітати вас сьогодні на прийнятті з нагоди 30-ої річниці Незалежності України. Україна є молодою державою з тисячолітньою історією. В 1991 році Україна здобула незалежність, звільнившись від комуністичного режиму й Радянського Союзу, але її точкою відліку ми вважаємо рік заснування Києва та Київської Русі-України – однієї з найпотужніших державних утворень Європи.

Протягом останніх десятиліть ми вибороли й продовжуємо виборювати зі зброєю в руках наше право бути частиною Європи – сім’ї, частиною якої ми завжди були відповідно до наших цінностей, нашим прагненням до свободи й демократії. Зазначене було доведено нашим цивілізаційним вибором та опором українського народу, який відмовився від альтернативної автократичної реальності на користь європейського демократичного майбутнього.

Стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському Союзі та в НАТО закріплений у Конституції України. Ця теза є однією з ключових й в Стратегії зовнішньополітичної діяльності України, яка була затверджена Президентом України в серпні цього року.

У 2017 році набула чинності Угода про асоціацію України з ЄС, завдяки якій ми поглиблюємо політичну асоціацію, нарощуємо торгівлю та «зшиваємо» наші економічні потужності секторально. Україна у 2020 році приєдналась до майже 90% міжнародних заяв ЄС, а Євросоюз підтримував Україну у відновленні територіальної цілісності через санкції проти Росії.

З 2015 по 2019 роки торгівля товарами України з ЄС зросла майже на 60%. Обсяг товарообігу між Україною та Румунією у 2020 році становив близько 1,8 млрд доларів США, у січні-травні 2021 р. цей обсяг збільшився на 29,4 % у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Попереду Україна очікує на поглиблення інтеграції та розширення економічних можливостей, як на рівні ЄС, так й на двосторонньому рівні з державами-членами Євросоюзу. 

Річні національні програми під егідою Комісії Україна-НАТО, які за формою та, головне, за змістом максимально наближені до Плану дій щодо членства в НАТО, залишаються нашою дорожньою картою реформ, за якою Україна рухається до майбутнього членства в Альянсі. Важливе значення у тісній співпраці України з Альянсом має реалізація переваг, які відкриває Програма НАТО з розширених можливостей.

Системні реформи у таких сферах як верховенство права, боротьба з корупцією, лібералізація ринків, енергетична безпека та діджиталізація лише частина трансформацій, які відбувається в моїй країні.

Україна є багатонаціональною державою, домівкою для людей різних поглядів і віросповідань. У моїй країні мирно проживають понад 100 національних громад, серед них, з гордістю та честю хотів би відзначити румунську національну громаду, яка поряд з українською громадою Румунії забезпечують важливу основу для українсько-румунських відносин.

Дякую українській громаді Румунії за збереження та зміцнення української мови, культури, традицій та духовності в Румунії, а також розраховую на продовження представницькими організаціями українців в Румунії докладання практичних зусиль у цьому напрямку.

Зважаючи на нову реальність, у якій панують дезінформація та маніпуляції, ми прагнемо діалогу та пошуку правди. Водночас нам варто бути пильними щодо спроб монополізувати істину.

Ми відкриті до обміну думками й нашим досвідом, відкриті до найскладніших дискусій, щоб знайти спільний знаменник. Усе це створює єдиний культурний простір, де комфортно жити кожній людині.

Водночас, виконання нашої домашньої роботи було б неможливим без потужної підтримки наших міжнародних партнерів та друзів. Серед них, мені хотілося б особливо відзначити Румунію. Від імені України хочу висловити румунській стороні вдячність за її постійну й безумовну підтримку європейського та євро-атлантичного майбутнього України, суверенітету та територіальної цілісності України.

Ми відчуваємо цю практичну підтримку щоденно в нашій боротьбі проти автократії, у позиції Румунії з невизнання незаконної окупації Російською Федерацією АР Крим та м. Севастополь, а також невизнання проведення Росією так званих «виборів» на тимчасово окупованих територіях України, у зусиллях щодо просування безпеки у Чорному морі на порядку денному НАТО та ЄС. 

Ми високо цінуємо підтримку наших партнерів та друзів, зокрема з Румунії, які за цих непростих умов взяли участь в Інавгураційному саміті Кримської платформи та підтримали Заключну декларацію саміту. Саміт Кримської платформи – це лише початок великої роботи та боротьби, спрямованої на деокупацію Криму та повернення його до дому мирним шляхом.

У відносинах з Румунією ми завжди були відкритими й маю надію, що нам вдалось змінити на краще ці відносини, окресливши низку напрямків, що випливають з наших спільних інтересів. Протягом року нам вдалось підписати Угоду про військово-технічне співробітництво, надати нового імпульсу двосторонньому діалогу, як на рівні міністерств закордонних справ та їх очільників, так й на рівні прем’єр-міністрів та президентів України та Румунії. 

Це частина нашої реальності й вона відрізняється від тої, яку нам намагається нав’язати російська автократія. Це про віру в демократичні цінності, права й свободи людини, про дотримання міжнародного права, про мирне й взаємовигідне співробітництво з сусідами. Це наша спільна з Румунією та демократичним світом реальність. Це також основа нашого спільного й процвітаючого європейського та євро-атлантичного майбутнього.

Дякую!»

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux